summary="This table used for layout">
 

Cassia Home Elected Officials

Assessor

Number

Name

Starting Date

Ending Date

1

T. M. Gray

1879

1884

2

Hardy Sears

1884

1888

3

F. C. Ramsey

1888

1890

4

J. E. Miller

1890

1892

5

Joseph E. Burke

1892

1894

6

R. L. Wood

1894

1896

7

James Stoddart

1896

1898

8

Norman Isachson

1898

1900

9

John L. Smith

1900

1902

10

Norman Isachman

1902

1904

11

John L. Smith

1904

1906

12

Moses Smith

1906

1908

13

Lars A. Nelson

1908

1910

14

Glenn M. Dewey

1910

1912

15

Oliver B. Pickett

1912

1918

16

Moses Smith

1918

1922

17

A. E. Cordell

1922

1930

18

Seth F. Harper

1930

1946

19

Luke S. H. Droz

1946

1948

20

Don Loveland

1948

1962

21

Alma Clark

1962

1970

22

Calvin G. Heiner

1970

1986

23

Martell C. Holland

1986

2010

24

Dwight D. Davis

2010

Present

Clerk

Number

Name

Starting Date

Ending Date

1

George Chaplin

1879

1880

2

S. P. Seatherman

1880

1882

3

M. T. Brown

1882

1894

4

John F. Hansen

1894

1902

5

Joseph Y. Haight

1902

1910

6

George A. Smith

1910

1914

7

Ray Gundmunsen

1914

1918

8

B.F. Wilson

1918

1934

9

Calvin E. Wright

1934

1938

10

George Booth

1938

1942

11

Ivin Hoggan

1942

1950

12

William Baugh

1950

1954

13

Frank B. Kearns

1954

1994

14

Darrell M. Roskelley

1994

2003

15

Larry Mickelsen

2003

2009

16

Dee Yeaman

2009

2010

17

Joseph W. Larsen

2010

Present

Coroner

Number

Name

Starting Date

Ending Date

1

C. S. Gamble

1879

1879

2

J. D. Burch

1879

1980

3

M. H. Kossman

1880

1882

4

M. F. Fairchild

1882

1884

5

George L. Lucas

1884

1886

6

D. Sutton

1886

1888

7

W. H. Richardson

1888

1988

8

D. H. Bennett

1888

1890

9

W. C. Lindley

1890

1892

10

Richard T. Story

1892

1896

11

William Cureton

1896

1898

12

Richard T. Story

1898

1902

13

George Weldon

1902

1904

14

J. C. Patterson

1904

1906

15

Frank Tremayne

1906

1908

16

J. C. Patterson

1908

1912

17

Loren B. Gallogly

1912

1930

18

D. E. Johnson

1930

1936

19

Joseph Payne

1936

1940

20

Vern McCulloch

1940

1954

21

J. Garth Payne

1954

1960

22

Oleen Lewis

1960

1962

23

Leslie Fillmore

1962

1968

24

C. Bruce Young

1968

1984

25

Paul Young

1984

2010

26

Craig Rinehart

2010

Present

Prosecuting Attorney

Number

Name

Starting Date

Ending Date

1 Benjamin P. Howells 1898 1902
2 Arthur Derbyshire 1902 1906
3 Benjamin P. Howell 1906 1908
4 T. Bailey Lee 1908 1912
5 Louis A. Bauman 1912 1914
6 Charles A. Johnson 1914 1916
7 T. Bailey Lee 1916 1920
8 T.M Morris 1920 1922
9 C.W. Thomas 1922 1924
10 John I. Burgess 1924 1926
11 T.M. Morris 1926 1928
12 C.W. Thomas 1928 1930
13 Adonis Nielson 1930 1942
14 Clarence W. Thomas 1942 1944
15 Adonis Nielson 1944 1950
16 Norman Nielson 1950 1960
17 Thomas Church 1960 1962
18 Richard K. Smith 1962 1966
19 Herman Bedke 1966 1965
20 Gordon Nielson 1968 1974
21 Alfred E. Barrus 1974 1984
22 Stephen A. Bywater 1984 2001
23 Alfred E. Barrus 2001 2014
24 Douglas G. Abenroth 2014 Present

Commissioner District 1

Number

Name

Starting Date

Ending Date

1

C. M. Gray

1879

1882

2

E. A. Jordan

1882

1884

3

Thomas King

1884

1885

4

C. M. Gray

1885

1886

5

Andrew Binstrom 

1886

1888

6

Joseph Bridger 

1888

1890

7

 H. Binstrom 

1890

4/1891

8

William L. Pierson 

4/1891

1892

9

George H. Weldon

1892

1894

10

William T. Harper 

1894

1896

11

Hardy Sears 

1896

1898

12

John Chatburn

1898

1904

13

Henry H. Jacobs

1904

1906

14

Leonard M. Condit

1906

1908

15

Sewell F. Scott

1908

1910

16

Harry L. Thornton

1910

1912

17

H. H. Thornton

1912

1914

18

E. J. Larson

1914

1918

19

O. B. Pickett

1918

1922

20

Isaac Gudmundsen

1922

1930

21

George F. Lewis

1930

1932

22

Sol Worthington

1932

1934

23

J. C. Darrington

1934

1936

24

G. O. Paulson

1936

1942

25

M. H. Manning

1942

1954

26

Horace O. Hall

1954

1958

27

J. Welldon Beck

1958

1995

28

Paul Christensen

1995

Present

       

Commissioner District  2

Number

Name

Starting Date

Ending Date

1

R. A. Beecher

1879

1884

2

Lee Kirk

1884

1886

3

David Walker

1886

1888

4

James E. Bower

1888

1890

5

R. K. Lessey

1890

1892

6

David M. Johns

1892

1894

7

John Adams

1894

1896

8

James F. Walker

1896

1898

9

Adam G. Smith

1898

1904

10

Norman Isachson

1904

1906

11

John L. Smith

1906

4/1908

12

Hector Haight

4/1908

1908

13

Thomas H. Clark

1908

1912

14

John McMurray

1912

1914

15

Lewis A. Critchfield

1914

1922

16

Joseph Y. Haight

1922

1924

17

L. A. Nelson

1924

1926

18

Eugene Pickett

1926

1932

19

Ray Bedke

1932

1934

20

H. Parley Matthews

1934

1954

21

John A. Clark

1954

1978

22

Clive Holland

1978

1983

23

John R. Adams

1983

1998

24

Shirley (Povlsen) Danner

1998

2003

25

Clay Handy

2003

2010

26

Robert "Bob" Kunau

2010

Present

Commissioner District 3

Number

Name

Starting Date

Ending Date

1

Sidney Kelley

1879

1882

2

H. D. Haight

1882

1885

3

J. E. Harroun

1885

1886

4

R. L. Rice

1886

1890

5

James F. Walker

1890

1892

6

H. C. Powers

1892

1894

7

Charles Ward

1894

1896

8

John B. Boalware

1896

1898

9

John Lowe

1898

1900

10

William Jones

1900

1904

11

David H. Ward

1904

1906

12

George L. Crocker

1906

1908

13

Wells Hatfield

1908

1910

14

Leonard Condit

1910

1912

15

John Lowe

1912

1914

16

David Hubbard

1914

1920

17

Joseph Harper

1920

1922

18

Frank G. Butler

1922

1930

19

Ordon S. Sanders

1930

1932

20

A. D. Pierce

1932

1946

21

R. J. Harper

1946

1962

22

Orval Beecher

1962

1976

23

Norman E. Dayley

1976

1995

24

Lyle Woodbury

1995

1998

25

Dennis Crane

1998

2016

26 Tim Darrington 2016 Present

Probate Judge

Number

Name

Starting Date

Ending Date

1

S. P. Weatherman

1879

2

Mr. Chase

1879

1880

3

J. E. Harrison

1880

1882

4

G. E. Harroun

1882

1884

5

H.S. Hampton

1884

6

P. M. Niles

1884

1886

7

J. E. Narroun

1886

1888

8

S. P. Weatherman

1888

1892

9

John F. Hansen

1892

1894

10

Sigmon P. Weatherman

1894

1898

11

Thomas E. Harper

1898

1906

12

Charles M. McGuiley

1906

1908

13

Thomas E. Harper

1908

1918

14

Frank Dotson

1918

1920

15

E. M. Writht

1920

1934

16

Henry Tucker

1934

1958

17

Vern Carter

1958

1970

Magistrate Judge

Number

Name

Starting Date

Ending Date

18

Gleason Anderson

1970

1974

19

George Granata

1975

1977

20

Roy C. Holloway

1976

2008

21

Nathan W. Higer

1977

1999

22

Michael R. Crabtree

1999

2007

23

Mick Hodges

2008

Present

24

Rick Bollar

2003

2012

   25   Blaine Cannon       2012     Present

County Sheriff

Number

Name

Starting Date

Ending Date

1

J. W. Snodgrass

1879

1880

2

J. E. Harrington

1880

1882

3

William Stokes

1882

1886

4

Fred Danner

1886

1888

5

G. S. Marshall

1888

1890

6

Edwin Burke

1890

1892

7

B. F. Mahoney

1892

1894

8

Harvey L. Perkins

1894

1896

9

Oliver P. Anderson

1896

1898

10

Joseph E. Burke

1898

1900

11

Montgomery L. Brown

1900

1902

12

Andrew Lounsbury

1902

1904

13

George H. Hansen

1904

1906

14

Edwin D. Brackenbury

1906

1908

15

Don C. Loveland

1908

1910

16

R. C. Parke

1910

1912

17

William O. Pratt

1912

1920

18

R. H. Smith

1920

1922

19

Steve Mahoney

1922

1924

20

Presley D. Pace

1924

1940

21

Brent Mahoney

1940

1942

22

Saul H. Clark

1942

1952

23

Lepage Layton

1952

1960

24

Hubert Warrell

1960

1964

25

Ray G. Mitchell

1964

1985

26

Billy R. Crystal

1985

2001

27

Jim Higens

2001

2009

28

Randy Kidd

2009

2012

  29    Jay Heward    2013    Present

Treasurer

Number

Name

Starting Date

Ending Date

1

Herman Strickler

1879

1880

2

James Bascum

1880

1882

3

J. W. Snodgrass

1882

1888

4

B. F. Mahoney

1888

1890

5

O. R. Hale

1890

1892

6

Hyrum Tremayne

1892

1894

7

Edwin A. Nutt

1894

1896

8

Andrew Burstrom

1896

1898

9

Florence Wilson

1898

1904

10

Andrew Lounsbury

1904

1912

11

Florence Wilson

1912

1914

12

A. F. Snow

1914

1916

13

George W. Stedman

1916

1918

14

Edith Bower

1918

1920

15

Jennie L. Wake

1920

1922

16

Laurence C. Dunn

1922

1932

17

W. R. Stearman

1932

1936

18

Jack Henderson

1936

1940

19

Jeanette Chamberlain

1940

1968

20

Shirley Danner

1968

1991

21

Gayle Erekson

1991

2010

22

Patty Justesen

2010

Present

District Judge

Number

Name

Starting Date

Ending Date

1

T. Bailey Lee

1942

1946

2

Kales E. Lowe

1950

1954

3

R. W. Beckworth

1954

1958

4

Edward Heap

1958

1960

5

Lloyd J. Webb

1962

1962

6

Sherman Bellwood

1966

1966

7

George Granata,

1977

1998

8

Monte B. Carlson

1998

2007

9

Michael Crabtree

2007

Present

 
 
 
 

:: Home :: About Cassia County :: Directory :: Public Notices ::
Commissioners :: Photo Gallery :: Services ::
:: Site Map :: Terms of Use ::


Website by SurfTheSnake